Årsmöte 2026

Claes Åkesson avtackas med 'Guldskiva'. Foto Lena Nilsson Claes Åkesson avtackas med "Guldskiva". Foto Lena Nilsson

Jönköpings Jazzklubbs årsmöte ägde rum på Kulturhuset Spira i Jönköping, torsdag den 26 februari. Ett fyrtiotal medlemmar infann sig.

Styrelsen fick ansvarsfrihet och val av styrelse förrättades.

Claes Åkesson avtackas efter tjugo år i Jönköpings Jazzklubb styrelse. Claes har varit med från första början och nystarten av klubben och han har med stort bidragit med gediget musikkunnande och engagemang.

 

 

 

 

 

Sören Josefsson avtackas med blommor. Foto Lena Clarin Sören Josefsson avtackas med blommor. Foto Lena Clarin

Sören Josefsson avtackas efter sex år Jazzklubbens styrelse. Sören började som revisor 2019 och har därefter arbetat med ekonomi, förband och ett stort engagemang i klubbens Ungdomsstipendium.

Sidan uppdaterad: